Wygłuszenie i wyciszenie ściany – jak wyciszyć akustycznie pokój?

Wygłuszenie i wyciszenie ściany – jak wyciszyć akustycznie pokój?

Hałaśliwe otoczenie przeszkadza w skupieniu. Praca czy nauka wymagają odpowiednich warunków, o które może być ciężko, zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się w bloku. Rozwiązaniem może być wygłuszenie i wyciszenie ścian. Przekonaj się, jak prosto zadbać o komfort akustyczny lokalu!

Po co wyciszać akustycznie pomieszczenie?

Wiele osób zastanawia się, jak wygłuszyć ścianę od sąsiadów. Często kwestia ta dotyczy np. dzieci, zwierząt, głośnej muzyki, ćwiczeń na instrumentach muzycznych lub działania hałaśliwych sprzętów. Bliskość autostrady, lotniska, torów, szkoły, boiska, placu zabaw lub hałaśliwego zakładu przemysłowego to kolejne przykłady sytuacji, w których izolacja dźwiękowa może przynieść wiele korzyści. Jeśli nie chcesz, by dźwięki z sąsiednich lokali docierały do Twojego mieszkania, warto zastanowić się nad dodatkowym wytłumieniem.

Czy wygłuszenie i wyciszenie ścian to to samo?

Wyciszenie to określenie stosowane do czynności, które mają na celu ograniczenie hałasów dobiegających do wnętrza mieszkania. Dodatkową korzyścią może być poprawa akustyki w pomieszczeniu. Wygłuszenie pomieszczeń jest nieco bardziej szczegółowym terminem i dotyczy czynności prowadzących do ograniczenia natężenia dźwięków docierających z otoczenia do lokalu oraz opuszczających lokal. Jeszcze czymś innym jest wytłumienie echa i pogłosu, jakie występują w mieszkaniu. 

Na czym polega wygłuszenie ścian?

Wygłuszenie akustyczne ścian to zapewnienie izolacji akustycznej. Redukcja natężenia i ilości dźwięków dobiegających z otoczenia i opuszczających pomieszczenie to sposób na spokój i ciszę w mieszkaniu. Można to osiągnąć dzięki odpowiednim zabiegom mającym na celu wzmocnienie izolacyjności dźwiękowej ścian. 

Jak wygłuszyć pokój? Najprościej jest pomyśleć o wygłuszeniu już na etapie urządzania mieszkania lub w czasie remontu. Pomogą w tym materiały budowlane o właściwościach dźwiękoizolacyjnych. Doskonałym przykładem takiego tworzywa jest wełna mineralna. Jeśli inwestorowi zależy na mocnym wytłumieniu, można zastosować specjalistyczne materiały takie jak płyty, panele, piramidki i pianki akustyczne montowane na ścianach w celu wzmocnienia ich działania wyciszającego. Często mają nowoczesne formy, estetyczne kolory i ciekawe kształty, co sprawia, że mogą stanowić oryginalny element dekoracji wnętrza.

Czym różnią się elementy stosowane do wygłuszania wnętrz?

Wyciszenie ściany przy pomocy odpowiednio dobranego materiału to gwarancja dobrego efektu wizualnego i komfortu dźwiękowego. Warto jednak znać charakterystykę podstawowych elementów stosowanych do wygłuszania, by wiedzieć, który z nich najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

  1. płyty akustyczne – redukują poziom hałasu,
  2. panele akustyczne – zmniejszają poziom dźwięków przedostających się do pomieszczenia,
  3. piramidki akustyczne – redukują odbicia dźwięków od ścian, zmniejszają pogłos,
  4. pianki akustyczne – poprawiają akustykę pomieszczenia.

Wybór rozwiązania powinien być podyktowany względami praktycznymi. Dopasowanie kształtów i kolorów materiałów dźwiękochłonnych do pomieszczenia to kwestia drugorzędna. Warto jednak wziąć ją pod uwagę, gdy np. zastanawiasz się, czym wygłuszyć ścianę w sypialni.

Po czym poznać dobry materiał do wyciszania ścian?

Jak zweryfikować, czy dany materiał charakteryzuje się właściwościami wytłumiającymi? Pianki wytłumiające są często specjalnie profilowane, co zwiększa ich działanie redukujące hałas. Ich tekstura zapewnia dobre tłumienie dźwięków. Warto też przyjrzeć się parametrom technicznym wymienionych materiałów. Właściwości tłumiące opisuje izolacyjność dźwiękowa podawana w decybelach (dB). W lokalach mieszkalnych sprawdzają się materiały o izolacyjności w przedziale od 1 do 8 dB. Wyższe wartości warto wybierać wtedy, gdy masz do czynienia a intensywnym hałasem takim jak ruch drogowy o dużym natężeniu, znajdujące się nieopodal lotnisko lub tory kolejowe.

Jak wyciszyć ściany?

Po zakupie płyt, paneli lub pianek i przycięciu ich na wymiar przy pomocy nożyka można przejść do montażu elementów na ścianie. Najlepiej je umieścić na takiej wysokości, by znajdowały się one mniej więcej na poziomie twarzy domowników – np. za kanapą, za stołem lub nad łóżkiem. Można je montować na tworzywach sztucznych, płytkach, drewnie, szkle, cegle itd. Należy do tego zastosować niewielką ilość kleju. Dobrym pomysłem jest użycie specjalnego kleju w sprayu. Wystarczy go rozpylić na powierzchni, do której będzie montowana pianka oraz do samej pianki. Po kilku sekundach można umieszczać element na ścianie i delikatnie go przyciskać przez około pół minuty.    

Podłogi i okna – jak wyciszyć pokój?

Istnieje wiele sposobów na to, jak wyciszyć ścianę w mieszkaniu. Równie istotne jest zapewnienie dźwiękoszczelności innych dużych powierzchni lokalu, czyli podłogi i okien. Wygłuszanie podłóg to doskonałe rozwiązanie, gdy nie chcesz, by przeszkadzały Ci hałasy docierające z niższej kondygnacji. Wyciszanie pomieszczeń to m.in. odpowiednia aranżacja wnętrza. W pustym pokoju może wystąpić echo i pogłos – aby tego uniknąć, wystarczy zagospodarować przestrzeń. Jeśli postawisz tam duże meble takie jak kanapa, szafa, komoda, zredukujesz irytujący pogłos. 

Warto też pamiętać o podłodze. Można na nią położyć dywany lub wykładziny dywanowe. Dobrze sprawdzają się specjalne maty dźwiękoszczelne, które ograniczają natężenie dźwięków dochodzących z niższej kondygnacji i zapobiegają przenikaniu hałasu z mieszkania. Doskonale tłumią m.in. odgłos kroków.

Dobrym sposobem na wyciszenie okien jest montaż okiennic lub ciężkich i grubych zasłon. Jeśli w grę wchodzi wymiana okien, warto zdecydować się na modele dźwiękoszczelne zapewniające redukcję hałasu o 30-40 dB. 

Zapewnienie komfortu akustycznego mieszkańcom, współlokatorom i sąsiadom to krok w kierunku uzyskania spokoju i odprężenia w domu. Uchroń się przed dźwiękami dochodzącymi z otoczenia i zatrzymaj własne hałasy dla siebie poprzez stosowanie skutecznego wyciszenia mieszkania. Efekt wytłumienia ścian z pewnością nie raz pomoże Ci zachować skupienie.

Polecamy także

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%