Świadectwo energetyczne a wynajem – czy trzeba posiadać świadectwo energetyczne wynajmując mieszkanie?

Świadectwo energetyczne a wynajem – czy trzeba posiadać świadectwo energetyczne wynajmując mieszkanie?

W skład pełnej dokumentacji lokalu mieszkalnego wchodzi m.in. świadectwo energetyczne. Często przy podpisywaniu umowy najmu lokatorzy chcą mieć do niego wgląd. Zobacz, jaką rolę pełni świadectwo energetyczne mieszkania i czy jest potrzebne przy wynajmie. 

Świadectwo energetyczne – wynajem mieszkania

Świadectwo energetyczne jest dokumentem pozwalającym określić zapotrzebowanie danego lokalu na energię w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych w czasie normalnego użytkowania lokalu. Inaczej mówiąc, jest to informacja dotycząca optymalnego zużycia energii potrzebnej na ogrzanie i wentylację, grzanie wody i chłodzenie mieszkania. 

Obowiązek posiadania aktualnego świadectwa energetycznego został wprowadzony w Polsce dla nieruchomości wybudowanych po roku 2009. Co istotne, właściciel, który planuje sprzedać lub wynająć nieruchomość, jest zobowiązany do posiadania aktualnego świadectwa energetycznego dla tego lokalu. W przeciwnym wypadku musi się liczyć z ryzykiem nałożenia kary finansowej. Przewidziana jest ona nie tylko za brak świadectwa charakterystyki energetycznej, ale też fakt nieokazania go potencjalnemu najemcy. 

Jakie informacje zawarte są w treści certyfikatu energetycznego?

Świadectwo energetyczne dla wynajmujących to informacja pozwalająca oszacować koszty eksploatacyjne lokalu. Pomaga też zidentyfikować elementy, które wpływają negatywnie na energooszczędność mieszkania. Słaba izolacja, nieszczelne okna to przykłady mankamentów, które wpływają na ilość energii potrzebnej do ogrzania lub schłodzenia lokalu. Rodzaj kotła centralnego ogrzewania, typ używanego opału, stan instalacji znajdujących się w wielorodzinnym budynku to elementy, które wpływają na końcowy efekt audytu. 

Informacje te są zawarte w dokumencie, który może mieć formę papierową lub elektroniczną. Warto wiedzieć, że budynek, w którym znajduje się mieszkanie, czyli np. blok mieszkalny ma swoje oddzielne świadectwo energetyczne i nie jest ono tożsame ze świadectwem lokalu.

Jakie dane znajdują się na certyfikacie energetycznym? Wynajem mieszkania powinien być poprzedzony analizą tych informacji. Jest tam nie tylko dokładny adres, rodzaj mieszkania, powierzchnia użytkowa i parametry techniczne konstrukcji oraz instalacji. W świadectwie energetycznym uwzględnia się typ źródła ciepła zastosowanego do ogrzania temperatury wewnątrz lokalu, źródła ciepłej wody użytkowej, energii elektrycznej. Ponadto wymagana jest informacja dotycząca szczelności stolarki, czyli współczynników przenikania ciepła okien i drzwi.  

Wynajem mieszkania a świadectwo energetyczne – dlaczego jest potrzebne?

Wgląd w świadectwo energetyczne przed podpisaniem umowy najmu (zwłaszcza w przypadku najmu długoterminowego) ułatwia przyszłym lokatorom weryfikację aktualnego stanu lokalu. Opisane w dokumencie parametry techniczne pozwalają oszacować zużycie energii potrzebne do zapewnienia ciepłej wody użytkowej i kontroli temperatury powietrza w mieszkaniu. Jest to dla najemców bardzo istotna informacja, która pozwala w przybliżeniu przewidzieć koszty wynikające z potrzeb energetycznych lokalu.

Czy zawsze przy wynajmie potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Informacje o energochłonności mieszkania mają znaczenie dla przyszłych najemców. Świadectwo energetyczne do wynajmu jest potrzebne zarówno w przypadku najmu krótkoterminowego, długoterminowego jak i okazjonalnego. Co ważne, nawet w sytuacji, gdy wynajmowany jest jedynie jeden pokój, wynajmujący jest zobowiązany do udostępnienia najemcom certyfikatu charakterystyki energetycznej dotyczącego tej części mieszkania. Pozwala to lokatorom przygotować się na przyszłe koszty związane z eksploatacją lokalu.

Jak sprawdzić świadectwo energetyczne przy wynajmie?

Przed podpisaniem umowy najmu przyszły lokator, jego pełnomocnik lub pośrednik ma prawo zażądać wglądu do świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania. Certyfikat jest ważny przez 10 lat od dnia sporządzenia

Po czym poznać, że dokument dotyczący zapotrzebowania energetycznego lokalu jest oryginalny i opisuje faktyczny stan? Poprawność sporządzonej dokumentacji energetycznej lokalu można łatwo zweryfikować. Świadectwo musi mieć niepowtarzalny numer. Powinno być opatrzone podpisami osoby uprawnionej do wydawania świadectw energetycznych oraz oficjalnymi pieczątkami. Kontrole świadectw prowadzone są przez nadzór budowlany. Sprawdzane jest, czy budynek i lokal został zgłoszony do centralnego rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii, czy jest on oryginalny i zgodny z aktualnym stanem.

Wynajem mieszkania a świadectwo energetyczne – korzyści dodatkowe

Warto zauważyć, że dokumentacja dotycząca efektywności energetycznej i zalecanego zużycia energii ma też swoje uzasadnienie z punktu widzenia właściciela mieszkania. Podczas audytu energetycznego uprawniony specjalista za pomocą profesjonalnych urządzeń zmierzy najważniejsze parametry mieszkania związane ze zużyciem energii do celów eksploatacyjnych.

Daje to osobie zarządzającej mieszkaniem cenne wskazówki potrzebne do zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem lokalu. W tym sensie dobrze sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej pozwala uzyskać informacje, na podstawie których można zlokalizować słabe punkty wpływające na zwiększenie kosztów eksploatacji.  

Świadectwo energetyczne mieszkania na wynajem potrzebne jest do dopełnienia formalności. Co ważne, dotyczy to każdego rodzaju wynajmu, w tym wynajmu krótkoterminowego

Podczas sporządzania umowy najmu warto dołączyć do niej kserokopię lub oryginał certyfikatu świadectwa audytu energetycznego. Na końcu warto zaznaczyć, że aktualny właściciel nie może obciążać lokatora kosztem wykonania audytu energetycznego mieszkania i sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to wydatek, który musi pokryć w całości osoba posiadająca prawa własności do lokalu.

Świadectwo energetyczne jest potrzebne do oceny tzw. efektywności energetycznej mieszkania. Informuje o ilości energii, jakiej potrzeba do zaspokojenia potrzeb energetycznych wynikających z eksploatacji domu. 

Polecamy także

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%