Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania na wynajem – czym jest i jak powinien wyglądać protokół przekazania lokalu

Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania na wynajem – czym jest i jak powinien wyglądać protokół przekazania lokalu

Oddajesz swoje mieszkanie w ręce nieznanej osoby, więc nie masz gwarancji, że lokal po latach będzie w takim samym stanie. Aby się zabezpieczyć, musisz stworzyć protokół zdawczo-odbiorczy. Ten na pozór błahy dokument ochroni Ciebie i Twój majątek przed ewentualnymi kosztami za poniesione naprawy. Pokazujemy, jak stworzyć protoków zdawczo-odbiorczy mieszkania i podajemy gotowe rozwiązanie!

Dlaczego protokół zdawczo-odbiorczy to kluczowy dokument przy wynajmie?

Prawidłowo sporządzony protokół zdawczo odbiorczy zabezpiecza interesy właściciela i najemcy. Z jednej strony chroni inwestora przed ponoszeniem kosztów za szkody powstałe w trakcie przebywania lokatorów w mieszkaniu. Jasno udokumentowany stan sprzed wynajmu jest potwierdzeniem, że usterki powstały właśnie przez działanie lokatorów. Oprócz tego protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zabezpiecza interesy drugiej strony. Mieszkanie, do którego się wprowadzają, może mieć już pewne wady, a jeśli są jasno przedstawione w protokole zdawczo-odbiorczym, nikt nie może rościć sobie praw o uiszczenie za nie rachunku.

Warto też uwzględnić prawne znaczenie takiego dokumentu. Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu pod wynajem może stanowić kluczowy dowód w przypadku sporu. Na jego podstawie precyzyjnie porównasz stan mieszkania sprzed zawarcia umowy i po jej zakończeniu. Daje też od samego początku możliwość budowania szczerych, partnerskich relacji między osobami.

Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Samo znaczenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania pokazuje, że nie może to być dokument przygotowany powierzchownie. Kluczowe znaczenie przedstawienie stanu lokalu pomieszczenie po pomieszczeniu, by w jak największym stopniu wyeliminować nieścisłości. Ważność takiego dokumentu zależy od kilku elementów:

  • dokładne dane identyfikacyjne;
  • szczegółowy opis stanu mieszkania i jego wyposażenia;
  • odczyty liczników;
  • informacja o przekazanych kluczach;
  • zdjęcia;
  • podpisy obu stron z datą i miejscem.

Jak sporządzić protokół przekazania lokalu – krok po kroku

Prawna moc protokołu zdawczo-odbiorczego wynajmu nie wymaga od Ciebie prawniczej wiedzy. W rzeczywistości samo przygotowanie dokumentu jest proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Poniżej krok po kroku podajemy instrukcję, co i jak w nim umieścić.

Ustal miejsce i termin sporządzenia protokołu

Nie wysyłaj dokumentu elektronicznie, ale podpisz go w ustalonym miejscu. Najlepiej spotkać się właśnie w wynajmowanym lokalu, by protokół przekazania lokalu można było porównać ze stanem faktycznym. Obie strony mogą obejrzeć mieszkanie i przekonać się o rzetelności i szczegółowości przygotowanego dokumentu.

Zawrzyj w protokole wszystkie niezbędne dane

Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego musi zawierać ww. dane. Niektóre z nich, takie jak dane osobowe, adres czy wyposażenie możesz uzupełnić wcześniej. Jednak przy sekcji o usterkach i stanie liczników pozostaw puste miejsca, by uzupełnić je razem z najemcami. Ważne jest zwłaszcza spisanie odczytów liczników mediów, by po zakończeniu użytkowania lokalu uniknąć niedomówień. Warto również napisać, jakie dodatkowe akcesoria i w jakiej ilości zostały przekazane lokatorom. Chodzi o klucze, karty dostępu, piloty itd. W razie ich zagubienia jest to dla Ciebie ochroną.

Wykonaj dokumentację zdjęciową

Jeden z najważniejszych elementów to zdjęcia. Dzisiaj w zasadzie każdy opis można podważyć lub po prostu podać w wątpliwość i zrzucić z siebie odpowiedzialność. Zdjęć nie musisz drukować – wystarczy, że wykonasz je w obecności lokatorów i załączyć elektronicznie do dokumentu. Warto je dokładnie opisać biorąc pod uwagę datę, pomieszczenie i opis wyposażenia.

Umieść w protokole wyposażenie obecne w lokalu

Jak dochodzić swoich praw o brak wyposażenia, skoro nie zostało umieszczone w dokumencie? Protokół zdawczo-odbiorczy pod wynajem mieszkania powinien mieć listę najcenniejszego wyposażenia, które zostawiasz w lokalu. Chodzi o urządzenia AGD/RTV, meble, elementy aranżacji, narzędzia, akcesoria kuchenne itd.

Protokół zdawczo-odbiorczy a ewentualne spory – jak uniknąć nieporozumień

Aby protokół zdawczo odbiorczy mieszkania na wynajem ułatwił dochodzenie swoich praw, a nie utrudnił, należy go sporządzić z pełną dokładnością. Spory dotyczą najczęściej usterek, braków lub poważnych zniszczeń, których (wg jednej strony) nie było, a w oczach drugiej – były. Szczegółowy protokół przekazania mieszkania eliminuje niejasności. W jaki sposób?

Trzymaj się tych samych zasad oceny przy przekazaniu, jak i odbiorze mieszkania. Najlepiej wykonać zdjęcia przed i po wynajmie, by obie strony mogły je porównać. Oprócz tego sam protokół zdawczo-odbiorczy powinien zostać wykonany przed i po zakończeniu obowiązywania umowy. I oczywista oczywistość – protokoły muszą być podpisane przez obie strony. Bez tego dokument nie jest ważny.

Staraj się tez oceniać stan mieszkania realistycznie oraz dokładnie. Dla przykładu stwierdzenie „Mieszkanie przekazano w dobrym stanie” jest zbyt ogólne. Warto podzielić stan mieszkania na wyposażenie oraz wykończenie. Lepiej więc napisać „Wszystkie pomieszczenia zostały pomalowane na tydzień przed wynajmem, nie ma na nich śladów użytkowania, plam ani wilgoci”. Wtedy jakiekolwiek zarysowania, zabrudzenia czy ubytki będą jednoznacznie potwierdzały niekorzystną ingerencję lokatorów.

Gotowy protokół zdawczo-odbiorczy na wynajem – pobierz wzór i dopasuj do swojego lokalu

Nie masz chęci na samodzielne pisanie? Nie ma probleu! Przygotowaliśmy dla Ciebie wzór ogólny protokołu zdawczo-odbiorczego, który możesz wykorzystać do swoich potrzeb. Jego charakter jest ogólny i służy jako wzór, który możesz dopasować do lokalu czy okoliczności wynajmu. W przypadku protokołu przekazania mieszkania pamiętaj, by posługiwać się przy przekazaniu i zdaniu mieszkania takimi samymi wzorami dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości.

Obsługa wynajmu z GO-Estate!

Potrzebujesz wsparcia przy wynajmie mieszkania? A może chcesz zyskać więcej? GO-Estate zadba nie tylko o znalezienie solidnego najemcy. Bierzemy na siebie odpowiedzialność również za stronę formalną, by w pełni zabezpieczyć Twoje interesy. Skontaktuj się z nami już teraz, by poznać możliwości zysku Twoich inwestycji!

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%