Podłogi w mieszkaniu i domu – pomysły i inspiracje na ładne i tanie podłogi

Podłogi w mieszkaniu i domu – pomysły i inspiracje na ładne i tanie podłogi

Efektowne, ciepłe i łatwe do czyszczenia podłogi to bardzo ważny element wystroju w każdym mieszkaniu i domu. Zapewniają izolację termiczną i akustyczną oraz wytrzymałość. Sprawdź, jak wybrać ładne i niedrogie podłogi do wnętrz!

Najważniejsze funkcje podłogi w domu 

Technicznie rzecz ujmując, podłoga to element wieńczący górną część stropu. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie mieszkańcom domu równej, suchej i bezpiecznej powierzchni oraz izolacji termicznej, dźwiękowej i przeciwwilgociowej. Najlepsze podłogi gwarantują odpowiednią wytrzymałość, by utrzymać ciężar osób, mebli oraz sprzętów. Przy okazji wiele osób szuka ekonomicznych rozwiązań. Warto znaleźć złoty środek i zdecydować się na trwałe i niedrogie podłogi.

Rodzaje podłóg i ich charakterystyka

Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się, jaką podłogę do salonu, kuchni, łazienki czy przedpokoju wybrać, by zapewnić sobie maksymalny komfort. W czasie poszukiwań warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dobrze jest zacząć od rozeznania się w typach podłóg. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że dobrze nadaje się do określonych zastosowań. Najpopularniejsze rodzaje podłóg to:

  • panele drewniane – charakteryzuje się trwałością i naturalnym pięknem, lecz są dość wymagające w utrzymaniu. Obecnie producenci mają w swojej ofercie różne rodzaje podłóg drewnianych nadających się także do mieszkań z ogrzewaniem podłogowym. Naturalne surowce są wrażliwe na wilgoć, dlatego nie stosuje się ich w kuchniach i łazienkach. Drewno należy do drogich materiałów i dość często jest zastępowane przez tańsze zamienniki imitujące naturalną teksturę drewna;
  • panele laminowane – odpowiednie do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Występują w licznych wariantach kolorystycznych, najczęściej przypominają deski drewniane. Można je myć przy użyciu wilgotnego mopa, jednak zalanie może skutkować powstawaniem wypukłości, więc nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń. Ich zewnętrzna powłoka pokryta jest laminatem, jednak po starciu tej powierzchni tracą swój ładny wygląd. Po uszkodzeniu mechanicznym na panelach zostają nieestetyczne ślady. Zaletą paneli laminowanych jest prosty sposób układania i stosunkowo niewysoka cena;
  • panele podłogowe winylowe – cechują się dużą wytrzymałością, wodoodpornością i właściwościami antypoślizgowymi. Można je montować w łazienkach i kuchniach oraz w przedpokojach. Panele winylowe są droższe od zwykłych paneli podłogowych. Są w dotyku elastyczne i ciepłe, dlatego można bez obaw chodzić po nich boso – z tego powodu są to najlepsze podłogi do łazienki lub sypialni;
  • płytki ceramiczne – wyróżniają się wysoką klasą ścieralności. Szeroki asortyment pozwala na dopasowanie do aranżacji wnętrz. Płytki doskonale nadają się do przedpokoju, kuchni i łazienki. Podłoga z płytek dobrze imituje inne materiały i może być wykorzystany do tworzenia artystycznej mozaiki. Można z ich pomocą szybko zmienić wystrój domu, układając płytki na drewnianej podłodze;
  • płytki gresowe – gres charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Jest wodoodporny i ma właściwości antypoślizgowe. Są wyjątkowo trwałe i proste w czyszczeniu. Ogromna różnorodność wielkości, kształtów, kolorów i motywów sprawia, że płytki gresowe można dopasować do wystroju pomieszczenia.

Kwestie finansowe są bardzo istotne w czasie urządzania mieszkania, dlatego warto zawsze pamiętać o tym, by wybrane materiały na pokrycie podłogi miały korzystny stosunek jakości do ceny. W przeciwnym razie budżetowe rozwiązania mogą zniszczyć się pod wpływem użytkowania. Dlatego warto dobrze zastanowić się, co na podłogę nadaje się najlepiej.

Podłoga w mieszkaniu – jak wybrać pokrycie podłogi?

Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się, jaką podłogę do salonu, kuchni, łazienki czy przedpokoju wybrać, by zapewnić długotrwały efekt? W czasie poszukiwań trzeba przyjrzeć się parametrom technicznym podłogi i dopasować je do specyfiki pomieszczenia. Tania podłoga do domu powinna być przede wszystkim funkcjonalna, odporna i estetyczna. 

Zastanawiając się, jaka podłoga do mieszkania będzie pasować najlepiej, rozważ kwestie techniczne takie jak sposób ogrzewania. Do instalacji podłogówki nadają się materiały na podłogę takie jak ceramika, gres, panele lub kamień. Mają one wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dość szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło. 

Pomysł na podłogę – inspiracje do mieszkania

Wybór pokrycia podłogi ma duże znaczenie dla aranżacji wnętrza. Za pomocą odpowiednich tworzyw i wzorów można podkreślić indywidualny charakter mieszkania. 

Podłogi w mieszkaniu – inspiracje 

W nowoczesnych aranżacjach warto zastanowić się nad wyborem paneli winylowych lub płytek. Duże płyty gresowe w neutralnych kolorach pasują do stylu industrialnego. 

Ładna podłoga z paneli laminowanych lub winylowych imitujących drewno doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Może zastąpić droższą podłogę z drewnianych desek.Drewniana podłoga i panele imitujące drewno nadają wnętrzu przytulności. 

Do nowoczesnych kuchni i łazienek można z kolei wprowadzić kolor w postaci wyrazistych płytek układających się we wzór cegiełki. 

Jak ułożenie podłogi wpływa na wygląd pomieszczenia?

Warto też dobrze zastanowić się nad kolorem. Ciemna podłoga idealnie sprawdzi się w dużym, przestronnym salonie, gdyż optycznie go odrobinę zmniejszy oraz zapewni elegancki i przytulny wygląd. Z kolei jasna powierzchnia podłogi wizualnie powiększy przestrzeń. 

Sposób ułożenia elementów może przyczynić się do optycznej korekty proporcji pomieszczeń takich jak przedpokój czy kuchnia. Ułożenie elementów prostopadle do dłuższej ściany wizualnie poszerzy pomieszczenie. W przypadku niewielkich powierzchni dobrze sprawdzają się też sporej wielkości płyty podłogowe w jednolitym kolorze.

Wybierz podłogi do mieszkania, które zapewnią Ci komfortowe warunki, ciepło i izolację akustyczną. Zwróć uwagę na parametry techniczne, rodzaj podłogi oraz kwestię aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się panele podłogowe laminowane oraz panele winylowe, które słyną z nadzwyczajnej trwałości.

Polecamy także

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%