Podatek od nieruchomości 2024 – deklaracja podatku od zakupu mieszkania w 2024 roku

Podatek od nieruchomości 2024 – deklaracja podatku od zakupu mieszkania w 2024 roku

Po zakupie mieszkania nowy właściciel powinien spełnić kilka ważnych formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie faktu nabycia nieruchomości do urzędu gminy na specjalnym druku. Celem jest ustalenie wysokości podatku od nieruchomości – jednego z najważniejszych podatków lokalnych. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Podatek od nieruchomości – jak zgłosić lokal do opodatkowania?

Aby ustalić wysokość podatku od nieruchomości, należy najpierw złożyć wypełniony druk IN-1. Informację składa się nie w urzędzie skarbowym, jak ma to miejsce w przypadku innych podatków, ale w urzędzie właściwym ze względu na położenie przedmiotu opodatkowania, czyli urzędzie gminy. Można to zrobić drogą elektroniczną, osobiście lub listownie. Na druku trzeba podać informacje dotyczące nabytej nieruchomości, przede wszystkim jej rodzaj i powierzchnię. Do deklaracji należy dołączyć stosowne załączniki:

  • ZIN-1 – zawarte tam informacje dotyczą przedmiotów opodatkowania podlegających opodatkowaniu,
  • ZIN-2 – dane dotyczące przedmiotów zwolnionych z opodatkowania,
  • ZIN-3 – informacje o pozostałych współwłaścicielach nieruchomości.

Gdy planujesz zakup nieruchomości, podatek jest jedną z ważniejszych kwestii. IN-1 wypełnia właściciel nieruchomości (oboje właściciele, jeśli sprawa dotyczy małżeństwa z ustrojem wspólności małżeńskiej), współwłaściciele, współużytkownicy wieczyści lub współposiadacze. Informację złożyć należy w terminie nie późniejszym niż 14 dni od daty nabycia nieruchomości. Jeśli formularz sporządzany jest przez internet, każda osoba będąca współwłaścicielem mieszkania musi złożyć podpis na dokumencie. Można tego dokonać np. za pośrednictwem podpisu elektronicznego lub innej formy uwierzytelnienia. Złożenie informacji nie podlega żadnym opłatom.

Od kiedy podatek od nieruchomości powinien obowiązywać? Okres ten należy zaznaczyć jako kolejny miesiąc. Podatek obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Podatek po sprzedaży nieruchomości

Rozliczenie inwestycji przez nabywcę i zgłoszenie tego faktu do urzędu gminy powoduje powstanie obowiązku podatkowego. A jak to wygląda z punktu widzenia sprzedającego? Podatek po sprzedaży nieruchomości wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym dokonano transakcji. Dotychczasowy właściciel powinien dokonać korekty informacji IN-1 (lub DN-1 jeśli jest to podatek od nieruchomości od osób prawnych, jednostek organizacyjnych itd.).

Ile wynosi podatek od nieruchomości 2024?

Na podstawie stawki podatku obowiązującego w danej gminie dla określonego rodzaju nieruchomości ustalana jest wysokość podatku. Jest ona obliczana zgodnie z powierzchnią zgłoszoną na druku IN-1 wypełnianym przez osoby fizyczne. Dla osób prawnych druk zgłoszenia nabycia nieruchomości do opodatkowania to DN-1.

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2024 dla budynku mieszkalnego wynosi 1,15 zł/m2. Dla nieruchomości wykorzystywanej na cele działalności gospodarczej kwota ta wynosi aż 33,10 zł/m2. Ostateczna wysokość podatku to wynik mnożenia stawki przez powierzchnię. Jeśli w mieszkaniu są skosy, należy to uwzględnić przy podawaniu powierzchni użytkowej, ponieważ stawka do powierzchni o wysokości stropu poniżej 220 cm jest niższa.

Współwłaściciele muszą dokonać zapłaty podatku w taki sposób, by całość kwoty została pokryta. Mimo tego, że każdy z nich dostanie list z informacją o wysokości podatku, powinni oni wpłacać podatek proporcjonalnie do części nieruchomości, do której mają prawa.

Jak zapłacić podatek od zakupu nieruchomości?

Po skutecznym wysłaniu informacji podatnik musi czekać na list z urzędu informujący o wysokości wyliczonego podatku od nieruchomości. Na dokumencie zostaną wyszczególnione ważne informacje: wysokość kwoty podatku od nieruchomości w roku 2024, kwota rat, terminy zapłaty i numer konta, na jakie należy dokonać wpłat. Podatek trzeba zapłacić w określonym terminie. Cała kwota podzielona jest na 12 części i płacona w 4 ratach co kwartał: 1. rata do 15 marca, 2. rata do 15 maja, 3. rata do 15 września i 4. rata do 15 listopada.

Podatek od nieruchomości po zakupie mieszkania w trakcie trwania roku kalendarzowego obowiązuje od kolejnego miesiąca. Kwota naliczana jest proporcjonalnie (np. jeśli zakupiono mieszkanie w marcu, podatek obowiązuje od kwietnia). Istnieje możliwość zapłacenia podatku w całości. Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatnik jest zobowiązany uiścić ją jednorazowo. Opłaty należy dokonać przelewem na nr konta podany w informacji dotyczącej wysokości podatku.

Jakie nieruchomości podlegają opodatkowaniu?

Deklaracja podatku od nieruchomości obowiązuje wtedy, gdy inwestor nabywa grunty niebędące gruntami rolnymi ani lasem, budynek, mieszkanie lub lokal użytkowy. Nie ma znaczenia, czy nabycia dokonuje na rynku pierwotnym czy wtórnym. Każda nieruchomość, która ma założoną księgę wieczystą (również taka, która podlega zwolnieniu z opodatkowania), powinna być zgłoszona do opodatkowania.

Istotne jest też rozliczenie nakładów na nieruchomość. Jeśli np. nastąpiła rozbudowa, przez co zwiększył się metraż, należy złożyć korektę IN-1.

Podatek od nieruchomości – zgłoszenie po terminie i konsekwencje opóźnień

Poinformowanie urzędu o nabyciu mieszkania jest obowiązkiem strony kupującej. Brak zgłoszenia informacji o nabyciu nieruchomości grozi karą grzywny lub pozbawienia wolności. Jest to traktowane jako przestępstwo podatkowe, które ma na celu uniknięcie zapłacenia podatku.

Inną sytuacją jest zapomnienie o dokonaniu opłaty. Jeśli z jakiegoś powodu podatek nie zostanie zapłacony w terminie, podatnik jest zobowiązany niezwłocznie uiścić opłatę wraz z naliczonymi odsetkami. Ich wysokość można sprawdzić w kalkulatorze odsetek ustawowych. Wystarczy wpisać należną kwotę oraz termin płatności. Następnie na numer konta urzędu należy przelać sumę raty podatku wraz z odsetkami.

Pamiętaj o swoich obowiązkach związanych ze zgłoszeniem nabycia nieruchomości do opodatkowania. W 2024 podatek od nieruchomości wynosi 1,15 zł/m2 dla budynku mieszkalnego. W porównaniu do ubiegłego roku zanotowano nieznaczny wzrost tej kwoty.

Polecamy także

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%