Flip nieruchomości to sposób na zainwestowanie środków finansowych w mieszkanie. Powodzenie tej operacji zależy od wielu czynników dotyczących samego lokalu, jego lokalizacji, stanu technicznego itd. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by inwestycja zakończyła się powodzeniem.
Flip – co to jest i kiedy się opłaca?
Inwestycje w nieruchomości są sprawdzonym sposobem na ulokowanie pieniędzy. Osoby zainteresowane zarabianiem na sprzedaży mieszkań często próbują swoich sił w procesie nazywanym flipping. Co to jest? Mówiąc językiem inwestorów, jest to krótkoterminowe inwestowanie w nieruchomości polegające na kupnie po niższej cenie, a następnie sprzedaży z zyskiem. Tzw. szybki flip to zakup mieszkania w celach zarobkowych, poprawienie jego stanu technicznego i strony wizualnej oraz sprzedaż z zyskiem. Czas trwania inwestycji zależy od różnych czynników, m.in. od skali remontów i napraw. Zwykle od zakupu do sprzedaży upływa kilka miesięcy.
Jak najlepiej inwestować we flip mieszkania?
Kluczowym elementem flipowania jest zakup mieszkania. Następnie w ramach przygotowania do sprzedaży należy zwiększyć jego wartość. Flipping mieszkań nie może się odbyć bez zaangażowania środków finansowych. Inwestycja zwykle polega na dokonaniu napraw oraz remontów lokalu. Celem jest poprawienie standardu nieruchomości, co przekłada się na jej cenę rynkową.
Od czego zależy stopień zwrotu inwestycji?
Na stopień opłacalności flipowania wpływa przede wszystkim różnica między poniesionymi kosztami a otrzymanym przychodem. Warto więc kalkulować wydatki poniesione nie tylko na zakup mieszkania, ale też na jego remont, wyposażenie, obciążenia podatkowe oraz koszty związane ze sprzedażą, czyli np. udostępnienie ogłoszenia w portalu ogłoszeniowym, wynagrodzenie dla pośrednika itd. Udany flip daje zwrot na poziomie 10-15%.
Flipy na mieszkaniach – remonty, naprawy i home staging
Potrzeba zachowania odpowiedniego stosunku jakości mieszkania do ceny jego sprzedaży rodzi pytanie dotyczące zakresu i kosztów niezbędnych remontów oraz napraw. Zasadniczo dąży się do uzyskania jak najwyższego standardu lokalu przy jednoczesnym ograniczaniu nadmiarowych kosztów. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm oferujących remonty i wykończenia wnętrz. W ten sposób flipper nieruchomości zyskuje większą kontrolę nad kosztami. Sporządzenie projektu i kosztorysu pozwala na skuteczne kontrolowanie kosztów. Zawsze istnieje także możliwość modyfikacji planów remontowych, by zoptymalizować poniesione wydatki.
Jak robić flipy, by zmaksymalizować swoje zyski? Warto skorzystać z możliwości jakie daje tzw. home staging. Polega on na takim zaaranżowaniu przestrzeni, by uwydatnić zalety mieszkania i zachęcić potencjalnych kupców do zakupu. Dużą zaletą jest to, że zabiegi te zwykle nie są kosztowne i wymagają minimalnych nakładów finansowych.
Jak wybrać odpowiednie mieszkanie na flipa?
Aby móc rozpocząć zarabianie na sprzedaży lokali po remoncie, należy zacząć od zakupu odpowiedniego miejsca. Jak znaleźć mieszkanie na flipa? Warto przede wszystkim dobrze rozeznać się na lokalnym rynku nieruchomości. Znajomość cen mieszkań o zbliżonym metrażu w danej okolicy to warunek określenia, jakie ceny mieszkań mogą być uznane za atrakcyjne. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub spróbować negocjować cenę ze sprzedawcą.
Aby flipping mieszkań przynosił dochód inwestorowi, konieczne jest znalezienie mieszkania z potencjałem. Atrakcyjna cena jest warunkiem zysku. Często niski koszt zakupu wynika ze sprzyjających okoliczności. Z uwagi na stan mieszkania, zadłużenie właścicieli, nieznajomość realnej wartości lokalu lub inne czynniki powodujące potrzebę szybkiej sprzedaży, pierwotna cena jego zakupu może być stosunkowo niska, co stanowi dobry start. Po dokonaniu napraw i zapewnieniu nowej aranżacji możliwy jest flip nieruchomości. Oznacza to, że może zostać sprzedana z zyskiem.
Flipping mieszkań a podatki
Kwestia legalności flippingu jest jedną z najczęściej spotykanych wątpliwości przyszłych inwestorów. Flip mieszkań może być dokonywany kilka razy w roku przez tę samą osobę, o ile prowadzi ona działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą mieszkań.
Flipowanie przez osoby fizyczne i przedsiębiorców
Wiele osób zastanawia się, jak zacząć flipować, by spełnić wszystkie niezbędne formalności i zarobić na sprzedaży. Jeśli osoba fizyczna nie jest zarejestrowana jako przedsiębiorca świadczący usługi sprzedaży nieruchomości, może teoretycznie sprzedać w ten sposób 1 mieszkanie, ponieważ wtedy taka sprzedaż nie ma charakteru zorganizowanego i ciągłego.
Nie jest to jednak sytuacja jednoznaczna. Chociaż pierwszy flip zazwyczaj dotyczy osoby fizycznej, każdy kolejny wymaga założenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony jest to czynność nastawiona na osiągnięcie zysku. O dokładną interpretację przepisów w konkretnym przypadku warto zapytać urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania inwestora.
Sposób opodatkowania flipów mieszkań
Flipowanie mieszkań jest opodatkowane podatkiem dochodowym, a w wielu przypadkach również podatkiem VAT. Dochód uzyskany na skutek sprzedaży odświeżonego mieszkania po większej cenie, niż wynika to z dokumentu zakupu, podlega opodatkowaniu. Jest to podatek dochodowy w wysokości 19% dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Może też być opodatkowane na zasadach ogólnych. Oprócz tego konieczne jest też rozliczenie podatku VAT od sprzedaży, jeśli została ona dokonana na fakturę.
Obliczenia podatkowe najlepiej jest wykonać w odpowiednim momencie, by możliwe było oszacowanie kosztów. Dzięki temu łatwiej jest ustalić cenę sprzedaży mieszkania, która zapewnia satysfakcjonujący zysk z inwestycji.
Flipping mieszkań jako ciekawy sposób inwestowania może być alternatywą dla innych metod zarabiania na nieruchomościach. Wymaga przede wszystkim dobrego rozeznania na rynku, wybrania mieszkania w dogodnej lokalizacji oraz przygotowania go do sprzedaży. Poprawienie stanu lokalu wymaga inwestycji, która zwraca się w momencie sprzedaży na korzystnych warunkach.