Czy właściciel mieszkania może wymeldować osobę zameldowaną na pobyt stały – jak wymeldować lokatora z mieszkania?

Czy właściciel mieszkania może wymeldować osobę zameldowaną na pobyt stały – jak wymeldować lokatora z mieszkania?

Obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich osób mieszkających w Polsce, zarówno właścicieli mieszkań jak i lokatorów. Co zrobić w sytuacji, gdy najemca nie chce wymeldować się mimo próśb wynajmującego? Jak wymeldować taką osobę i czy może to zrobić właściciel lokalu?

Znaczenie meldunku na pobyt stały

Kwestia meldunku w miejscu zamieszkania często jest bagatelizowana przez osoby mieszkające w nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że zameldowanie się na pobyt stały jest obowiązkiem służącym celom ewidencyjnym. Wszystkie osoby mieszkające na terenie kraju muszą być zameldowane. Ma to potwierdzić fakt zamieszkania danej osoby pod wskazanym adresem. W celu zameldowania się należy przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, wypełnić stosowny wniosek i podać adres zamieszkania na pobyt stały. Zameldować się można osobiście lub za pomocą pośrednika. 

Co istotne, zameldowanie na stałe nie daje żadnych uprawnień do lokalu. Jednak, w sytuacji zetknięcia się z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi praw lokatorów, wielu właścicieli zastanawia się, czy można wymeldować kogoś bez jego zgody. Wątpliwości biorą się zwykle z braku rzetelnej wiedzy. Dlatego warto znać swoje prawa i obowiązki, by świadomie zarządzać wynajmem i nie narażać się na niepotrzebne komplikacje.

Jak można się zameldować i kto może to zrobić?

Okazuje się, że w praktyce realizacja obowiązku zameldowania może być nieco problematyczna. Warto dowiedzieć się, jak można się zameldować i wymeldować oraz kto może tego dokonać. Zameldowania na pobyt stały można dokonać drogą elektroniczną lub osobiście w urzędzie. Bez urzędnika może zameldować się właściciel nieruchomości lub osoba widniejąca w księdze wieczystej. 

Osoby będące jedynie lokatorami mieszkania powinny załączyć oświadczenie właściciela dotyczące pobytu najemcy w lokalu oraz dokument potwierdzający prawa właściciela do lokalu. Najczęściej przedstawia się umowę najmu, użyczenia lub dzierżawy. Jednak można także dokonać meldunku w sytuacji, gdy osoba zgłaszająca meldunek nie posiada takiego pisma, jeśli do wniosku o meldunek dołączy ona oświadczenie, że nie dysponuje wymaganymi dokumentami. Urząd na drodze postępowania administracyjnego ustala wtedy, czy wnioskodawca rzeczywiście mieszka pod określonym adresem. Jeśli potwierdzi ten fakt, dokonuje czynności pozwalających spełnić obowiązek meldunkowy. 

Zameldować się należy w przeciągu 30 dni od przeprowadzki. Wymeldowanie z mieszkania trzeba zgłosić nie później niż w dniu opuszczenia lokalu.

Skutki zameldowania się w wynajmowanym mieszkaniu – prawa lokatora

Co daje meldunek i dlaczego może okazać się problematyczne? Spełnienie obowiązku meldunkowego zapewnia m.in. możliwość brania udziału w wyborach samorządowych. Warto wyraźnie zaznaczyć, że sam meldunek nie nadaje praw własności do lokalu ani praw do korzystania z mieszkania, o co zwykle niepokoją się wynajmujący. Szukają wtedy odpowiedzi na pytanie: jak kogoś wymeldować.

Wbrew popularnej opinii, meldunek nie chroni przed eksmisją. Trzeba pamiętać o tym, że osoba, która zameldowała się w wynajmowanym mieszkaniu, nie nabiera do nieruchomości tytułu prawnego. W związku z tym może zostać z niego wyeksmitowana przez właściciela. 

Czy właściciel mieszkania może wymeldować osobę zameldowaną na pobyt stały?

Wymeldowanie lokatora przez właściciela mieszkania może nastąpić po wyprowadzeniu się najemcy. Osoba posiadająca tytuł prawny do nieruchomości musi wtedy zgłosić się do urzędu i udowodnić, że lokator opuścił lokal bez zamiaru dalszego mieszkania pod danym adresem. Takim dowodem może być np. wiadomość e-mail lub SMS. Urząd, po zweryfikowaniu prawdziwości podanych informacji, dokona wymeldowania lokatora.

Wymeldowanie osoby a eksmisja

Często kłopotliwy lokator nie zamierza wyprowadzić się z domu, co przysparza wielu trosk wynajmującemu. Uniemożliwia to właścicielowi normalne korzystanie z mieszkania. Jak wymeldować niechcianego lokatora, który nie płaci i nie chce wyprowadzić się z lokalu? W sytuacji, gdy osoba taka nie chce dobrowolnie opuścić mieszkania, w którym jest zameldowana, a do którego nie ma prawa własności, konieczne jest przeprowadzenie procedury eksmisyjnej. 

Właściciel musi wystąpić do sądu z wnioskiem o eksmisję lokatora, który nie chce się wyprowadzić z lokalu. Po uzyskaniu decyzji sądu powinien on wymeldować się i wyprowadzić. Jeśli tego nie robi, właściciel mieszkania powinien zgłosić się do komornika celem przeprowadzenia eksmisji. Po opuszczeniu lokalu przez najemcę właściciel może dokonać wymeldowania.

Czy możliwe wymeldować kogoś z domu bez jego zgody?

Czy można kogoś wymeldować bez jego wiedzy i zgody? Okazuje się, że tak. Aby móc tego dokonać, trzeba posiadać tytuł prawny do nieruchomości lub mieć odpowiednie upoważnienie.

Meldunek a sprzedaż nieruchomości

Podczas sprzedaży nieruchomości nabywca zwykle oczekuje, że wszyscy dotychczasowi lokatorzy zostaną wymeldowani. Kto może wymeldować z mieszkania takie osoby? Może to zrobić zameldowana osoba lub właściciel mieszkania, a także ich pełnomocnicy. Niekiedy w akcie notarialnym zawiera się klauzulę upoważniającą nabywcę mieszkania do wymeldowania wszystkich lokatorów. Należy podkreślić, że dopuszczalna jest sprzedaż nieruchomości także wtedy, gdy pod danym adresem są zameldowane osoby.

Jak wymeldować kogoś z mieszkania – formalności 

Osoby wynajmujące mieszkania zastanawiają się często, jak wymeldować osobę z mieszkania. Kluczowa jest możliwość udowodnienia prawa własności do lokalu oraz faktu wyprowadzenia się lokatora. Jakimi danymi trzeba dysponować, by móc wymeldować osobę z mieszkania? Należy znać imię i nazwisko lokatora, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia oraz dane kontaktowe.

Kolejne istotne pytanie brzmi: czy osoba wymeldowana ma prawo do mieszkania w nieruchomości? Odpowiedź zależy od tego, czy posiada ona tytuł prawny do lokalu (np. obowiązującą umowę najmu). Jeśli nie ma takiego dokumentu, traci prawo do użytkowania mieszkania.

W przypadku zameldowania się lokatora na stałe bez wiedzy i zgody wynajmującego osoba będąca właścicielem mieszkania może dokonać wymeldowania. Pamiętaj o swoich prawach i kontroluj kwestie meldunków w lokalu.

Polecamy także

Zapisz się do newsletera aby otrzymać rabat 5%