Stopa zwrotu z inwestycji to ważna informacja dla inwestorów. Znajomość zasad jej obliczania oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce pozwala korzystnie ulokować kapitał i osiągać zyski z dokonanych inwestycji. Dzięki temu można też zweryfikować stopień opłacalności zakończonej inwestycji. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ROI i stopie zwrotu z inwestycji w nieruchomości!
Co oznacza skrót ROI?
W rozmowach inwestorów często pojawia się skrót ROI. Co to jest? ROI to określenie pochodzące z języka angielskiego. Oznacza Return on Investment, czyli zwrot z inwestycji. Wskaźnik ROI stosowany jest do oceny opłacalności inwestycji. Służy do oszacowania stosunku wysokości zwrotu do kosztów poniesionych przez inwestora. Obliczenia te są niezwykle przydatnym narzędziem do budowania skutecznej strategii inwestycyjnej.
Jak oblicza się ROI – nieruchomości jako inwestycje
Nie każda nieruchomość jest opłacalną inwestycją. Wynika to z faktu, iż wartość i potencjał poszczególnych lokali mogą różnić się znacznie od siebie. Jak obliczyć stopę zwrotu, by przekonać się, czy zyskowność danej inwestycji zapewni oczekiwane rezultaty finansowe? W tym celu należy podzielić spodziewany dochód (czyli zysk z inwestycji rozumiany jako różnica między przychodem a kosztami) przez wszystkie koszty poniesione w celu jej zakupu i przygotowania do użytkowania. Wynikiem jest wskaźnik ROI, który może być przedstawiony w formie ułamkowej lub procentowej.
Jak interpretować wyniki tych obliczeń? Warto mieć świadomość, że im wyższa jest wartość ROI, tym bardziej opłacalna jest dana inwestycja. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, że wskaźnik przyjmuje wartości ujemne, gdy inwestor ponosi więcej kosztów, niż otrzymuje przychodów. Wtedy zakup nieruchomości i koszty poniesione na jej wyposażenie nie są równoważone przez przychód i inwestycja generuje straty. Z drugiej strony, ROI na poziomie 100% oznacza, że inwestycja zwróciła się w całości i poniesione koszty zostały zrównoważone przez zysk.
Czy ROI to miarodajny wskaźnik opłacalności inwestycji?
W przypadku wskaźnika ROI opłacalność inwestycji jest określana bez uwzględniania istotnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, co częściowo ogranicza jej przydatność. Czas zwrotu inwestycji, wahania zysku, różnice w wynagrodzeniach i dodatkowych kosztach lub sezonowość mogą wpłynąć na końcowy wynik, jednak nie są brane pod uwagę w obliczeniach. Pod tym względem należy traktować ROI jedynie jako wskazówkę.
Efektywna stopa zwrotu do obliczenia rzeczywistej kwoty zwrotu z inwestycji może być narzędziem do precyzyjnego oszacowania wartości interesującej inwestora. Jej wartość można ustalić po zakończeniu inwestycji.
Od czego zależy stopa zwrotu z inwestycji i jak się ją oblicza?
Stopa zwrotu z inwestycji to zysk wyrażony procentowo. Zwrot z inwestycji to dochód netto z tytułu określonego sposobu użytkowania nieruchomości. Wartość ta zależy m.in. od okresu, jaki bierzemy pod uwagę.
Wskaźnikiem łatwym do obliczenia jest prosta stopa zwrotu obliczana poprzez pomnożenie korzyści finansowej netto (zysku) i nakładów inwestycyjnych, czyli całego zaangażowanego kapitału. Stanowi cenną wskazówkę dotyczącą opłacalności inwestycji w nieruchomości.
Całkowita stopa zwrotu służy do przedstawienia opłacalności inwestycji. Jest to iloraz wartości końcowej i początkowej. Jego wartość jest wyrażona w procentach. Z kolei roczna stopa zwrotu z inwestycji określa zwrot, jaki uzyska się w przeciągu pełnego roku kalendarzowego. Aby obliczyć ten wskaźnik, należy wartość końcową inwestycji podzielić przez jej wartość początkową oraz liczbę lat.
Stopy zwrotu są też uzależnione od ceny początkowej nieruchomości oraz wszystkich kosztów, jakie ponosi inwestor, zanim lokal zacznie przynosić zyski. Wpływają też na nie inne czynniki, które nie są uwzględnione w równaniu. Należą do nich m.in. czynniki losowe, zmiany cen dóbr i usług lub inflacja. Z uwagi na sporą liczbę zmiennych, ostateczny stopień opłacalności inwestycji jest niezwykle trudny do ustalenia. Dlatego oczekiwana stopa zwrotu jest zwykle średnią ważoną z różnych stóp zwrotu z uwzględnieniem prawdopodobieństwa ich wystąpienia.
Jak obliczyć ROI nieruchomości – najem lokalu
Inwestorzy posiadający nieruchomości często decydują się na ich wynajem. W celu ustalenia zadowalającej wysokości czynszu muszą oni dokonać pewnych obliczeń. Przydaje się wtedy wiedza na temat ROI. Jak obliczyć stosunek kosztów do zysków w okresie 1 roku? Dochód z wynajmu, czyli zysk netto uzyskany w okresie 12 miesięcy należy podzielić przez koszt. Zyskiem jest różnica między przychodem z tytułu najmu (wysokością czesnego) a kosztami.
Aby dokonać tych obliczeń, trzeba poznać całkowity koszt inwestycji. Do ceny zakupu mieszkania, kosztu remontu i wyposażenia oraz kosztów dodatkowych (m.in. koszt notariusza, polisy ubezpieczeniowej itd.). Jeśli zakup nieruchomości był finansowany kredytem, do kosztów trzeba doliczyć także raty miesięczne.
Ile wynosi okres zwrotu z inwestycji?
W przypadku inwestycji w nieruchomości inwestorzy mają do czynienia z bardzo wysokimi nakładami finansowymi i pozostałymi kosztami. Z drugiej strony mogą liczyć na regularny i stabilny dochód z wynajmu. W perspektywie lat inwestycja w nieruchomości stopniowo się zwraca, a przy tym sam lokal zwykle nie traci na wartości przez długi czas.
Okres zwrotu to czas, po jakim inwestycja w lokal się zwraca. Oznacza to, że nakłady poniesione na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego zostały całkowicie pokryte zyskiem wygenerowanym w wyniku użytkowania nieruchomości. Oblicza się go, dzieląc całkowity koszt inwestycji przez przepływy pieniężne. Okres zwrotu z inwestycji wynosi kilkanaście lat. Większość lokali na wynajem ma stopy zwrotu na poziomie 5-7 procent w skali roku.
Zdobądź rzetelną wiedzę na temat ROI i stopy zwrotu, by świadomie podejmować decyzje dotyczące inwestycji w nieruchomości. Nabycie umiejętności ich obliczania to ważny etap w budowaniu strategii inwestycyjnej. Dzięki temu uzyskasz stabilne dodatkowe źródło dochodu i zapewnisz sobie wysoką stopę zwrotu z inwestycji.