Wynajmowanie mieszkań to jeden ze sposobów uzyskania stałego pasywnego dochodu. Aby otrzymać oczekiwane rezultaty i zarabiać na lokalu, trzeba odpowiednio się przygotować do tego zadania. Sprawdź, jak zarabiać na mieszkaniach i rozpocznij swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomośc
Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach?
Rynek nieruchomości charakteryzuje się często występującymi trendami i zmianami. Przez wiele osób uważany jest za bardzo dobre miejsce inwestycji pieniędzy. Wynika to z wartości lokali, popytu i ograniczonej podaży.
Dobrze jest wiedzieć, jak zarabiać na nieruchomościach, ponieważ sam zakup nie stanowi gwarancji uzyskania przychodu. Mieszkania jednak plasują się wysoko na podium inwestycji o niskim stopniu ryzyka, ponieważ ich wartość zwykle utrzymuje się na stałym poziomie przez bardzo długi czas. Oznacza to, że zakup takiego lokalu może być jednym ze sposobów na przechowanie większej ilości pieniędzy. Dodatkową możliwością dużego zarobku jest późniejsza sprzedaż mieszkania.
Zarabianie na nieruchomościach – jakie mieszkanie nadaje się na lokal inwestycyjny?
Wiele osób zastanawia się, jak zacząć w nieruchomościach poruszać się pewniej jako inwestor. Na początkowym etapie przyda się pewna doza informacji. Przede wszystkim zacznij od określenia Twoich możliwości finansowych i czasowych, a następnie rozpocznij poszukiwania lokalu, który będzie w ich zasięgu.
Mieszkanie jako lokal inwestycyjny musi spełniać kilka ważnych warunków. Cechy lokalu idealnego dla inwestora zależą od wielu czynników, m.in. od tego:
- jak będziesz sfinansować zakup – inwestycja może być finansowana z oszczędności, z niespodziewanego przypływu gotówki, z kredytu itd.;
- gdzie chcesz kupić mieszkanie – lokalizacja wpływa na jego cenę oraz na popyt;
- czy lokal wymaga remontu i jaki jest jego zakres – jest to kwestia ceny mieszkania oraz konieczności uwzględnienia dodatkowych kosztów remontu;
- komu planujesz wynająć mieszkanie – jest to istotne ze względu na metraż i rozkład pomieszczeń (większy lokal dla rodziny, mniejszy dla singla, jeszcze inny dla studentów lub pracowników) i lokalizację (lokale dla pracowników, studentów, rodzin).
Koniecznie trzeba uwzględnić wzajemne zależności między wymienionymi wyżej elementami. Jeśli nie wiesz, jak bez wysiłku i pieniędzy zarabiać na nieruchomościach, wybierz np. małą kawalerkę w lokalizacji optymalnej dla studentów. Nie musi być to lokal blisko uczelni – wystarczy, gdy w okolicy znajdzie się przystanek autobusowy.
Warto uważnie przeanalizować stan tanich nieruchomości. Mianowicie, im tańszy lokal wybierzesz, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on wymagał remontu. Jak zacząć z nieruchomościami, by nie wpaść w pułapkę? Zwróć uwagę na to, czy wszystkie instalacje działają bez zarzutów, sprawdź stan drzwi i okien oraz podłóg. W ten sposób unikniesz niespodziewanych kosztów napraw, które w niektórych przypadkach mogą znacznie obniżyć opłacalność całej inwestycji. Twoje wydatki ograniczają się wtedy do remontu mieszkania.
Nieruchomości – jak zacząć?
Mieszkanie na wynajem należy najpierw obejrzeć, by móc podjąć decyzję dotyczącą jego zakupu. W niektórych przypadkach pomoże w tym np. rzeczoznawca. Po uzgodnieniu szczegółów transakcji z właścicielem mieszkania, jego pełnomocnikiem lub pośrednikiem można przejść do finalizacji zakupu, co potwierdza akt notarialny sporządzony u notariusza. Jeśli mieszkanie wymaga przygotowania lub remontu, rozpocznij od kompleksowych prac. Dopiero wtedy wystaw ogłoszenie i zarabiaj na nieruchomościach.
Zadbany lokal po remoncie zwykle szybko znajduje najemcę. Warto jednak zwrócić uwagę na treść umowy najmu. Trzeba w niej zawrzeć warunki użytkowania mieszkania, wysokość i termin płatności czynszu, wysokość kaucji, a także dokładnie rozpisać obowiązki dotyczące opłat za media, dodatkowe naprawy itd. Należy też na samym początku ustalić kwestie podatkowe mieszkania – zgłosić zakup do urzędu w celu ustalenia wysokości podatku od nieruchomości. Dochód z najmu jest opodatkowany ryczałtem (8,5% od przychodów do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki). Wystarczy zapłacić podatek do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu przychodu z wynajmu i wypełnić formularz PIT-28.
Jak zarobić na nieruchomościach i z czyjej pomocy warto skorzystać?
Korzystanie z pomocy fachowców lub samodzielne zarządzanie mieszkaniem na wynajem to kolejna decyzja, którą należy podjąć. Przy kupowaniu lokali z rynku pierwotnego i wtórnego najczęściej mieszkanie trzeba odświeżyć, zanim wystawi się ogłoszenie i rozpocznie szukania najemcy. Warto to zlecić doświadczonej ekipie zajmującej się pracami remontowo-wykończeniowymi. Takie przygotowanie mieszkania nie zajmuje zwykle wiele czasu, co pozwala Ci szybko zacząć zarabiać bez potrzeby osobistego zaangażowania.
Trafione inwestycje na rynku nieruchomości mogą być skutecznym sposobem na dodatkowy dochód. Jeśli zastanawiasz się, jak spożytkować zasoby finansowe, rozważ zakup mieszkania na wynajem, by dołączyć do grona osób, które pomnożyły swój kapitał dzięki inwestycjom w nieruchomości!